Ranní rutina pro úspěšný start dne

Rutiny

Den má 1440 minut. Na chvíli se pozastavte nad tím, co by se stalo, kdybyste každý den prožili jeho každý okamžik smysluplně tak, abyste si na konci dne řekli, že to byl opravdu úspěšný den. 

Pro každého je úspěch něco jiného. Všichni máme nějakou životní vizi, se kterou se snažíme dennodenně sblížit. Někdy to jde jako po másle, ale jindy celé dny přemíláme negativní myšlenky a pochybujeme o sobě. Obě stádia jsou naprosto nevyhnutelná a jsou v pořádku. My se ale budeme snažit minimalizovat druhý uvedený stav mysli, ve kterém se dostaví nedůvěra v sebe sama. 

Jedním nástrojem pro perfektní zvládnutí dne v souladu s našimi cíli je vytvoření ranní rutiny. V dnešní době se roztrhl pytel s různými zaručenými technikami, jak se donutit ráno vstát a usmívat se od ucha k uchu. Realita je často odlišná. Jak opravdu vykročit "tou správnou nohou"? Podstatou je tvorba ranního rituálu, který by se v nejoptimálnějším případě měl každým dnem opakovat!

Dnes si představíme pět základních bodů, které vám zaručeně pomohou při nastartování vašeho úspěšného dne, abyste jej mohli trávit smysluplně a spokojeně. 

 

Neřiďte se ortodoxně ostatními.

Každému bude vyhovovat něco jiného. Nemůžeme brát jako absolutní mantru to, že ten vstává v půl páté ráno. Ano, obecně platí, že bychom měli vstávat co nejdřív a zbytečně "nepřespávat" dlouho. Pro někoho to ale bude ve čtyři ráno, pro někoho v osm. 

Dokonce ani jednovaječní sourozenci nejsou přesné kopie. Z toho vyplývá, že každý jsme originál a měli bychom se podle toho také chovat. Neupínat se na jeden způsob bytí jen proto, že jsme si přečetli, že té a tomu to funguje a jsou tak absolutně šťasní. Autenticita každého člověka je sice stále dokola prezentované téma, i přesto se ale mnozí z nás řídí podle ostatních a aktivně nehledají způsoby pro jejich osobní optimalizaci, které by jim možná vyhovovaly více. Když vidím, že onen úspěšný podnikatel vstává ve čtyři ráno, snídá špenátové smoothie a hodinu tráví v posilovně, přece neznamená, že to musím dělat také. 

 

NE sociálním sítím

Znáte ten pocit, když se vám prostě nechce při prvním zazvonění budíku energicky vyskočit z postele a místo toho se raději otočíte na druhý bok a vezmete do ruky mobil, na kterém začnete sjíždět instagramový feed? Všechno špatně! A vy to dokonce i podvědomě tušíte. 

Proto je dobré mobilu minimálně hodinu po probuzení nevěnovat svou pozornost. Tu nám totiž často tříští facebookové či instagramové záblesky nových, instantních informací. 

 

Snídat či nesnídat?

Mýty o nutnosti snídaně již byly dávno vyvráceny. Benefity přerušovaného půstu také. 

I zde platí – poslouchejte své tělo! Ono si řekne, pokud bude mít hlad. Stačí být v přítomnosti a všímat si svých pocitů a chutí. Nikdo nám neukládá povinnost snídat nebo nesnídat. 

Nastartuje vás lépe ovesná kaše nebo vajíčka se slaninou? Zkoušejte různé kombinace – s vyšším obsahem sacharidů nebo naopak "low carb, high fat" jídla. Jedna rada je zde ovšem na místě. Dbejte na dostatečný příjem tekutin, zejména po ránu. Ideální je obyčejná voda, kterou můžete dochutit o šťávu z limetky či citronu.

 

Protáhněte své tělo

Vyhovuje vám jóga, rychlý HIIT nebo si nejraději dáváte hodinový běh? Naše tělo bylo stvořeno po pohyb. Nemusíme uběhnout maraton, ale rychlý dynamický strečink po ránu dělá divy! Nakopne naše tělo a my se hned cítíme svěží. A kupodivu k tomu opravdu stačí třeba deset minut. 

 

Experimentujte

Zkuste něco, co jste doposud nedělali. Co takhle jedno ráno vystoupit ze své komfrotní zóny a dát si ledovou sprchu? Několik vědeckých studií potvrdilo, že má nezpochybnitelné benefity pro naše fyzické i psychické zdraví. 

Nebo co se třeba ponořit do hloubi svých myšlenek pomocí meditace? Že nejste buddhističtí mniši? To ale vůbec nevadí! Dnešní doba nabízí mnohé techniky, jak začít pracovat se svými myšlenkami a přítomným okamžikem. Opět nemusíte hodiny sedět v nehybné poloze a čekat na osvícení. Rychlých pět minut správného dechu a nezúčastněného pozorování našich myšlenek může přinést do nového dne větší vnitřní klid, který je tak potřebný v současných hektických momentech. 

Možná byste i mohli zkusit sem tam vynechat ranní kafe a nahradit jej čajem? Nebo si ihned po probuzení ustlat postel? Nebo začít psát deník vděčnosti? Připravit někomu blízkému snídani?

Zkoušejte, co vás napadne. Jen a pouze VY jste tvůrcem svého života. A pokud správně naplánujete svůj start do nového dne, úspěch – jak vnitřní, tak vnější - se zaručeně dostaví!